Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Gjergj Fishta

Shko posht 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Gjergj Fishta Empty
MesazhTitulli: Gjergj Fishta   Gjergj Fishta Icon_minitimeSat Sep 08, 2007 3:53 pm

Gjergj Fishta


Gjergj Fishta
Gjergj Fishta - MRIZI I ZANAVET


GJUHA SHQYPE

Porsi kanga e zogut t'veres,
Qi vallzon n'blerim t Prillit;
Porsi i ambli flladi i ers,
Qi lmon gjit e drandofillit:
Porsi vala e bregut t'detit,
Porsi gjma e rrfs zhgjetare,
Porsi ushtima e nji termetit,
Njasht gjuha e jon shqyptare.
Ah! po; , ambl fiala e saj,
Porsi gjumi m'nji kerth,
Porsi drita plot uzdaj,
Porsi gazi i pa mashtr;
Edh ndihet tu kumbue,
Porsi fleta e Kerubimit,
Ka'i bjen qiellvet tue fluturue
N't'zjartat valle t'ameshimit.
Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
Qi ket gjuh t Perends,
Trashigim, qi na la i Pari,
Trashigim s'i a ln ai fms;
Edh atij i u thaft, po, goja,
Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
Flet e t'veten ln mbas dore.
N gjuh shqype nanat t'ona
Sh prej djepit na kan thnun,
Se sht nji Zot, qi do t'a dona:
Njat, qi jetn na ka dhnun;
Edh shqyp na than se Zoti
Per Shqyptar Shqypnn e fali,
se s t'enden stina e moti,
Do t'a gzojn kta djal mbas djali.
Shqyp na vet, po pik' m para,
N'agim t'jets kr kemi shkue
Tue ndjek flutra neper ara,
Shqyp m s'pari kemi kndue:
Kemi kndue, po armt besnike,
Qi flakue kan n'dor t'Shqyptarvet,
Kah kan dek per bes jetike,
Kah kan dek kta per dh t'Parvet.
N kt gjuh edh njaj Leka,
Qi 'i rruzllim mbretnn s'i a xni,
Qi kah bijte ai, shkelte deka.
Shekllit mbar ligj t'rand i vni;
N kt gjuh edh Kastriota
U pat fol njatyne ushtrive,
Qi sa t'ndris e diellit rrota,
Kan me kn ndera e trimnive.
Pr, Shqyptar, do fs qi t'jini,
Geg e Tosk, malc e qyteta,
Gjuhen t'uej kurr mos t'a lini,
Mos t'a lini s t'jet jeta,
Por per t gjithmon punoni;
Pse, sa t'mbani gjuhen t'uej,
Fisi i juej, vendi e zakoni
Kan me u mbajt larg kambet s'huej.
Nper gjuh shqype bota mbar
Ka me u njoht se 'fis ju kini,
Ka me u njoht j per Shqyptar:
Trima n'z sikurse jini.
Prandej, pr, n'e doni fisin,
Mali, bregu edh Malcija
Prej njaj goje sod t'brohrisin:
Me gjuh t'veten rrnoft Shqypnija!

SHQYPNIJAEdh hna do t' a dije,
Edh dielli do t' kt p,
Se per qark ksaj rrokullije,
Si Shqypnija 'i vend nuk k !
Fusha t' gjna e kodra t' blera,
Zijes s' mnershme larg k sht droja,
Me gaz t' vet kt i vesh Prendvera,
Si t' Parrizit t' larmet shtroja.
Nen nji qiell perher t' kullueme,
N' rreze e n' drit pershkue unj,
Bjeshk e male t blerueme
Si vigj shtiellen n' ajr.
Ke ato bjeshk e ke ato male
Kroje t' kjarta e t' cemta gurra,
Tue rrmbye nper mriza hale,
Gurgullojn nper rrj e curra.
Mbi ato male e bjeshk kreshnike
Ljn mande' ata djelm si Zna,
Armt e t' cillvet, p'rher besnike,
Jan permend nder fise t' tana.
Atje ljn, po Tosk e Geg,
Si d rreze n' flak t' nji dielli:
Si d rrf, qi shkojn tue djeg,
Kr shkrep rja nalt prej qielli.
Oh! Po, e din i prjt anmiku,
Se sht rrf zogu i Shqyptarit,
Rijtun gjakut kah eliku
N' dor t' ktij shndrit per vend t' t Parit.
Ato male t madhnueshme,
Ato, po, kan mjt me p
Se sa forca e pafrigueshme
N' turr t' Shqyptarit pt ka r.
Dridhet toka e gjimon deti,
Ndezen malet flak e shkndija,
Ka' i frigueshm, si termeti,
Atje rrmben k e thrret Lirija.
Lume e sh para atij ngelin,
I a lshojn udhen dete e male;
Mbretent fjalen s' mund t' i a shkelin,
Turrin ferri s' mund t' i a ndale.
Shkundu pluhnit, pr, Shqypn,
Ngrehe ballin si mbretnesh,
Pse me djelm, qi ngrof ti n' gj,
Nuk mund t' quhesh, jo, robnesh.
Burr Shqyptr kushdo i thot vetit,
Qi zant ka bes e f,
Per Lir, per fron t Mbretit
Me dhn jeten ka b b.
Sy per sy, po, kqyr anmikun;
Perse djemt, qi ti ke ushqyue,
S' i ka p, jo, kush tue hikun:
Friga e deks kurr s' i ka thye,
Kaq t bukur, kaq t hieshme
Perendija t' fali i Amshueshem,
S 'dhe deka sht per t e shieshme:
N' gj t' and vorri sht i lakmueshem.
Po, edh hna do t' a dije,
Edh dielli do t' kt p,
Se per qark ksaj rrokullije,
Si Shqypnija 'i vend nuk k !
Rrnosh e kjosh, pr moj Shqypn,
Rrnosh e kjosh gjithmon si vera,
E me dije e me Lir
Per jet t' jets t rrnoft t ndera.
Mbrapsht n krye Shko posht
http://bregu-2.albanianforum.net
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Gjergj Fishta Empty
MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   Gjergj Fishta Icon_minitimeSat Sep 08, 2007 3:53 pm

Enveri e kishte frike Fishte,pra te verteten
e nderuar Fatmari!

Ate nuk e ka then Fishta por Diktatori enver i cili kishte frike nga e verteta.Fishta nuk e ka njohur dhe nuk e ka share enverin por enveri me mendurine komuniste beri ate qe nuk e ka bera askush dhe disa vite pas vdekjes se te madhit At Fishta e varrosi dhe ja hodhi eshtrar n lume,ja pra ky ishte enveri.

I nderuar Bel ami kur akademia italiane e propozoi Fishten per antare nderi dhe e ftoi n itali Musolini e ftoi ate(Fishten) qe ta takonte por Fishta ia ktheu: Kur ti te kthesh ushtaret e tu n Itali ateher un takohem me ju ndersa tani nuk kam si te takohem me pushtuesin tim...

perseri nga krijimtaria e At Gjergj Fishtes

Gomari i Babatasit

PROLOG


Pra nji here e pike ma s'parit
Po i diftoj rodit t'Shqiptarit
Se un ktu s'kndoj burrnin e t'parit
As trimit e ndo'i luftarit
Vec nji gac, nje zog gomarit,
Qi, qyqari, per send tjeter
-N'dashte i ri t'jet, ndashte i vjeter-
S'duhet gja, vec me barte
E me ngrane, t'thuesh, si Shqiptaret....
M'thote, por, mendja se ndokujte
Ka m'iu duke se un mifi n'uje
Me kete kange, e se ma gjase
Sod per mue do t'kishte pase
Ndo'i send tjeter po t'kish'zgjedhe
Torte me vjersha ktu me dredhe
Po, por shka, se ata e dijne vete
Qi ka cofe mikrobi i shkrete
I burrnis e i trimnis,
E qi sod ne Shqiptari
Besa ka nje t'madhe zi
Jo aq per buke e miredi
Sa per burra-burra t'dheut
Qi per komb e ndere t'atdheut
Me jetue t'dijne e me deke
Jo, po asht kot,besa, me u rreke
Se po gjen fatos nder ne,
Se po gjen fatos nder ne,
Se po gjen burra n'kete dhe-
Burra fjalet e atdhetare:
Kta vec, Zot! kjoshim per fare;
Se, per tjeter, mbyti n'uje;
Gja-ha'i keq - s'i duhen kuje.
E vertet qi njadisa
Nder ne flasin fjale te mdha,
E na mbahen se ata kjene
Qi shptue na kane Atdhene:
Sado qi, kur ishte puna
Mu u shpetue Shqipni kercuna
E per te n'lufte me qindrue,
Ata rrijshin tue guksue
Nper Stamboll e np'r Anadoll,
A se vjellshin kund n'do'i stjoll
T'ndo'i hoteli nper Evrope
Alkool'n, me t'cilin ngope
E ki'n barkun si bagtija,
Der sa n'gjak lahej Shqipnija...
Por, kujtoj,s'ka kund nevoje
Qi un t'i za kta ndopak n'goje,
Pse per ta "Dielli" i Bostonit
Nje epoke ka shkrue tash s'vonit,
Nje epoke me kaq do krype.
Qi ma mire s'ke pse me e lype
Prandaj mue nuk m'jete tjeter,
Vec me kndue ndo'i fatos t'vjeter:
Ndo'i Berdyl a ndo'i Kastriot,
Po, por shka, se sot me sot
Edhe ktyne u ka dale fryma,
E si t'ishin do gjygjyma
Te pa fund, jane lane m'njan'ane
E askush n'goje ma s'done me i zane,
Kuje per ta nder mend s'i bjen.
Der tash vone, qe, fjala vjen.
Posta e jone pat perdorue
Nji lloj pullash, m't'cilat shkrue
Ishte ftyra e Skanderbegut,
Nami e ndera e pare e Atdheut.
Tash, kto pulla mbi sergji
Na i kane hjedhe nje pale zotni,
Qi ktu marre kane Posten ne dore,
Kin'per organizatore,
Et'kane qite do tjera pulla,
Me kambe urash e me kulla,
E me plepa e rrema shkjope,
T'gjana e t'gjata si gjuhe lope.
Ani pra Shqiptaret e sotit
S'cajne fort kryet per pune t'Kastriotit,
As per njat trimin e t'parit,
Ke jane dhane mbas rrogash arit,
Prandej thashe un se per s'marit
Do t'tringlloje per veshe t'Shqiptarit
Nje poem mbi i zog gomarit.
Edhe kshtu, si fola s'parit,
Vete me vedi kam mendue
-Mbasi ngaeshem pace qillue-
Mbi i gomar nje kange me shkrue,
Here tue qeshe, here tue vajtue,
"Simbas"rregllave t'Poezise,
E nevojave t'Shqiptarise
Eja, Zane, pra, prej Parnasit,
E kaluer ti m'shpine t'Pegasit,
Mendes s'eme shkundja ti blozen,
E m'difto metamorfozen
Enjatij gomarit t'ri
Qi nja i vlershmi zuteni
Babatasi bleu sivjet
Ne Tirane, n'ate kryeqytet
Ku ministra e deputeten
-Ktyne Zoti jau rritet jeten-
Qesin xhixha atdhedashtnije
Per lulzimin te ksaj Shqipnije
E per...kambe t'ndo'i sandalije,
Sado qi, ma e shumta sish,
-Si me thane mka mue nji dervish-
Der dje kjene..nuk dij se shka...
Kush n'"kapice" kush ne "qylah",
Por qi sod, nper rroga arit,
Na jane ba t'gjithe frote Shqiptarit,
Edhe pshtetun mbi kolltuke,
Kalamuq e si terrcuke,
Fo mire barkun me "mastike",
Pa llogjike-pa gramatike,
Na pshtyjne dije e politike,
E me "gisht" ngordhun perpjete
I pijne gjakun Kombit t'shkrete
Jo me hingze, por me sahana,
Vec me shka, mori lum Zana,
Kah te dirgjesh m'shpine t'Pegasit,
Ziere'i vishkull n'pylle t'Parnasit-
Vishkull t'holle e t'gjate zaranet;
Pse ksaj here,besa,po m'kandet
Me ja hjekun qafes dikuj,
Per m'e ba qi za'n T'a shuej,
Se t'jet'gjalle. Due t'a marri vesht,

_________________
.....AC.....
Gjergj Fishta Brusliyd5
Mbrapsht n krye Shko posht
http://bregu-2.albanianforum.net
 
Gjergj Fishta
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Letrsia-
Krce tek: