Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ruajtes holografik i te dhenave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Ruajtes holografik i te dhenave Empty
MesazhTitulli: Ruajtes holografik i te dhenave   Ruajtes holografik i te dhenave Icon_minitimeWed Sep 26, 2007 6:35 pm

Ruajtes holografik i te dhenave

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk eshte shume me i madh nga nje disk i nje videoje digjitale DVD, por ka nje hapesire ruajtje prej 60 DVD-sh (200 filmash ne kualitetin e DVD-se), 1500 disqesh te ngjeshur (CD) dhe ka vend per 800 kopje filmash ne VHS.


Diskut te ngjitur (harddisc) te kompjutareva do tu jepej nje forme dhe teknike krejt e re qe do te bente nje kuti e ketij disku te kishte aftesine ruajtese prej 100 000 Gigabyte.
Kjo ne saje te zbulimit te nje elementi teper te ndjeshem ndaj drites i cili lexohet me anen e dy rrezeve lazer te leshuara nga dy drejtime te ndryshme duke formuar keshtu nje figure tredimensionale te dhenash. Poashtu si tek kartat, apo kartolinat holografike, krijohen perspektiva te shumta.
Te dhenat nuk lexohen ne siperfaqe si behet ne ruajtesit e sotem te tyre por ne vellim.

Duke ndryshuar kendi i leshimit te rrezes lazer mbi elementin e ndjeshem ndaj drites lexohet nje faqe tjeter te dhenash. Eshte arritur te ruhen 10 000 faqe, secila me nga 1 megabite te dhena, ne nje kristal me permasat e nje kubi sheqeri. Meqenese nuk ka veprime mekanike per te arritur tek informacioni, por cdo faqe mund te arrihet ne menyre simultane, te dhenat e ruajtura ne menyre holografike mund te lexohen shume shpejte - deri tani eshte arritur ne shpejtesine prej nje biljon bits per sekonde.

Ky ruajtes te dhenash do te dale ne shitje rreth vitit 2005.

Mendohet se do te zevendesoje tekniken 100 vjecare te perdorur ne Hollywood, rulin 35 milimetersh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://bregu-2.albanianforum.net
 
Ruajtes holografik i te dhenave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Programe :: Internet dhe Informatikė-
Kėrce tek: