Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Si e presin myslimanėt amerikanė muajin e shenjtė tė Ramazan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Si e presin myslimanėt amerikanė muajin e shenjtė tė Ramazan Empty
MesazhTitulli: Si e presin myslimanėt amerikanė muajin e shenjtė tė Ramazan   Si e presin myslimanėt amerikanė muajin e shenjtė tė Ramazan Icon_minitimeSun Oct 07, 2007 2:17 pm

Si e presin myslimanėt amerikanė muajin e shenjtė tė Ramazanit

--------------------------------------------------------------------------------

Ndėrkohė qė fillon muaji i shenjtė i Ramazanit, myslimanėt amerikanė nė mbarė vendin po bashkohen nėpėr xhami dhe shtėpitė e njėri-tjetrit sipas traditės myslimane.

Nė Amerikė mendohet se jetojnė 6 deri 8 milionė myslimanė tė pėrbėrė kryesisht nga imigrantė nga bota arabe, si dhe tė konvertuar. Pavarėsisht vendit tė origjinės, myslimanėt amerikanė e presin Ramazanin sipas rregullave tradicionale. Pėrgatisin iftarin pėr tė ngrėnė sė bashku pas argjėrimit dhe falen sė bashku. Disa prej tyre blejnė embėlsira tė ndryshme nė dyqanet e tyre. Shala Harounin, myslimane amerikane nga Kashmiri, e merr malli pėr bashkimin familjar pėr Ramazan.


“Ramazani nė vendlindjen time ėshtė mė i mirė...kemi mė shumė anėtarė tė familjes dhe tė gjithė bashkohemi, ndėrkohė qė kėtu ke vetėm disa pjesėtarė tė familjes“.

Qendrat Islamike dhe xhamitė po gumėzhijnė nga besimtarėt qė luten dhe lexojnė Kuranin. Imami Hassan Qazwini i qendrės islamike amerikane nė Dearborn, Michigan thotė se qendra ka njė program tė veēantė pėr Ramazanin.

“Ēdo mbrėmje pas faljeve, qendra do tė mbajė njė sesion tė posaēėm me recitime nga Kurani i shenjtė ... me interpretime tė Kuranit ... si dhe leksione tė tjera.”

Ai thotė se nė qendren islamike gjatė lutjeve tė mbrėmjes shkojnė deri 1 mijė besimtarė. Gjatė Ramazaniot shton ai, do tė ketė njė program special pėr myslimanėt e lindur nė Amerikė.

“Pėr pjesėn amerikane tė besimtarėve do tė kemi njė program special. Ne besojmė se ata do tė jenė ambasadorėt e Islamit tek jo-myslimanėt. Ata do tė jenė ata qė do ta pėrcjellin myslimanizmin, kėshtu qė do tė kemi njė program tė specializuar pėr tė rinjtė”.

Pėr grupet myslimane amerikane, Ramazani ka shėrbyer si njė mėnyrė pėr t’i treguar publikut amerikan rreth festave tė myslimanėve dhe besimit Islam. Dawud Walid ėshtė drejtor i Kėshillit pėr Mardhėniet Amerikano-Islamike me qendėr nė Washington.

“Ky kėshill shpėrndan informacione rreth Ramazanit tek zonat jo-myslimane dhe miqtė. Gjithashtu organizojmė programe ku flasim rreth Ramazanit. Ne e bėjmė kėtė jo vetėm tė ndėrthurur me qendrat islamike por edhe grupe ndėrfetare, kėshtu qė kjo ka qėnė njė fushatė e suksesshme”.

Disa veprimtari tė planifikuara nga myslimanėt amerikanė pėr tė edukuar amerikanėt e tjerė rreth Islamit gjatė Ramazanit, pėrfshijnė mbajtjen e ceremonive nėpėr xhami apo qendrat Islamike, leksionet publike pėr Ramazanin dhe ifatar pėr grupet ndėrfetare. Po ashtu ata vendosin reklama nė media pėr t’i kujtuar amerikanėve se myslimanėt janė pjesė e pandarė e shoqėrisė amerikane.

Qė nga fillimi i viteve 1990, presidenti Amerikan u ka uruar Ramazanin mė shumė se 1,2 miliard myslimanėve nė mbarė botėn, dhe ai fton ambasadorėt e vendeve myslimane dhe udhėheqės amerikanė myslimanė nė iftarin qė organizon Shtėpia e Bardhė.

_________________
.....AC.....
Si e presin myslimanėt amerikanė muajin e shenjtė tė Ramazan Brusliyd5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://bregu-2.albanianforum.net
 
Si e presin myslimanėt amerikanė muajin e shenjtė tė Ramazan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Feja Islame-
Kėrce tek: