Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 [b]Lutje tė nėtėve tė Ramazanit[/b]

Shko poshtė 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

[b]Lutje tė nėtėve tė Ramazanit[/b] Empty
MesazhTitulli: [b]Lutje tė nėtėve tė Ramazanit[/b]   [b]Lutje tė nėtėve tė Ramazanit[/b] Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 12:25 am

Lutje tė nėtėve tė RamazanitLutja e fillimit nė ēdo njerėn prej netėve tė muajit tė Ramazanit

"0 Zot! Unė e hap kėtė lutje duke tė falenderuar Ty, sepse Ti, me bamirėsine Tėnde, je Ai qė na drejton drejt tė arsyeshmes dhe tė sė drejtės. Unė e kam kuptuar se Ti je Mėshiruesi i Mėshiruesve si nė rast faljeje ashtu dhe mėshire. Ti je ndėshkuesi mė i ashpėr nė rastėt kur ndėshkimi dhe dėnimi janė tė domosdoshėm. Ti je mė i papajtueshmi me mendjemadhėsinė dhe fodullėkun".

"O Zot! Dėgjoje lutjen dhe kėrkesėn time. Dėgjo 0 Dėgjues i lavdėrimeve tė mia dhe pėrgjigiju lutjes sime 0 Mėshirues, 0 Mbrojtjes. " Pakėsoi vėshtirėsitė e mia. 0 Zoti im!. Sa pezmatime e hidhėrime me ke larguar, sa problemeve tė mia u ke dhėnė rrugė e sa pengesa mė ke hequr e mi ke lehtėsuar, sa mėshirė ke pėrhapur dhe sa fatkeqėsive u ke dhėnė fund!

"Lavdia i pėrket vetėm Allahut, i cili nuk ka asnjė shok, as fėmijė, qė nuk ka as ortak nė pasurinė e Tij dhe as pasardhės. Madhėrojeni Atė me njė madhėri tė fortė".

"Lavdia i pėrket vetėm Allahut nė tė gjitha pėrmasat dhe Ilojet e saj pėr gjithė tė mirat e Tij"
"Lavdia i pėrket vetėm Allahut, i cili nuk ka pretendet askėnd nė pasurinė e Tij dhe as kundėrshtar pėr urdhėrat e Tij"

"Lavdia i pėrket vetėm Allahut, i cili nuk ka shok nė krijimin e Tij dhe as tė ngjajshėm nė madhėshtinė e Tij“

"Lavdia i pėrket vetėm Allahut, qė urdhėrat dhe lavdia e Tij i janė zbuluar krijesave tė Tij, qė mirėsia e Tij duket nė bujarinė e Tij, qė dora e Tij pėrhap vetėm mirėsi, qė rezervat e Tij as pakėsohen e as shtohen kurrė nga mirėsia dhe bujaria e madhe e Tij. Ai ėshtė i dashuri dhe i adhuruari i pėrgjithshėm".

"0 Zot! Unė tė lutėm tė mė japėsh pak nga e shumta, sepse nėvoja ime pėr tė ėshtė e madhe. Ti nuk e ke pėr gjė tė ma japėsh atė, sepse ke shumė, pra e ke farė tė lehtė e tė mundėshmė".

“O Zot! Jepma faljen tėnde pėr mekatėt e mia dhe m'i justifiko gabimet. Jeprua faljen Tėnde pėr padrejtėsitė qė kam bėrė, pėr fshehjen e gabimeve tė mia e tė veprave tė keqia. Trajtoi me butėsi mėkatet e mia tė shumta, kur kėto kanė ardhur nga kokėfortėsia dhe sjelljet e mia tė papeshuara. Mė shto kurajon tė tė lutėm pėr diēka qė nuk ia kėrkoj askujt tjetėr pėrveē Tėje, qė mė ke lindur e ushqyer me mėshirėn Tėnde dhe me ke treguar mundėsitė dhe aftėsitė e Tua e me ke mėsuar tė tė pėrtgjigjem. Unė vazhdoj tė tė lutem Ty i sigurtė dhe tė tė kėrkoj sikur tė tė njihja prej kohėsh, pa frikė dhe rrezik, duke tė treguar Ty atė qė synoj tė arrij prej Teje.

Nėse ajo mė vonohet apo ngadalėsohet, kjo vjen thjesht nga padija ime dhe ndoshta nė kėtė vonesė fshihet e mira ime, sepse Ti i din pasojat e ngjarjeve. Unė nuk njoh asnjė kaq bujar dhe tė duruar ndaj meje, njė robi tė pėrēmuar, pėrveē Teje."

"0 Zot! Ti mė thėrret mua, kurse unė tė largohem. Ti tregohesh dashamir me mua, ndėrsa unė jo. Ti mė fal miqėsi, ndėrsa unė nuk e pranoj atė, megjithatė, kjo nuk tė ka penguar tė jesh i mėshirshėm me mua dhe bamirėsi im, tė mė preferosh mua ndėr krijesat e Tua. Prandaj mėshiroje robin Tėnd injorant, ndreqė atė me bamirėsinė Tėnde, sepse Ti je ndreqėsi dhe rregulluesi mė bujar".

"Lavdi Allahut, zotėruesit tė pasurisė, levizėsit tė gjithėsisė, nėnshtruesit tė erėrave, aguesit tė mėngjezeve, gjykuesit tė ditės sė Gjykimit, Zotit tė botėve!"

"Lavdi Allahut pėr butėsinė qė tregon pasi na dha dijen. Lavdi Allahut, qė, megjithė mundesitė qė ka, na jep faljen. Lavdi Allahut pėr durimin e madh qė tregon pėrpara se tė zemėrohet, megjithėse ėshtė i aftė tė beje ē'tė dojė".

"Lavdi Allahut, krijuesit tė krijesave, tė cilave u ka siguruar edhe tė mirat e jetesės, Atij qė posedon madhėshtinė, Atij qė ėshtė edhe larg e nuk duket, por edhe afėr dhe vėshtron shpėtimin. I Bekuar dhe i lartėsuar qoftė!
"Lavdi Allahut, i cili nuk ka kush t'i barazohet dhe as tė ngjajshėm nė formė apo nė veprime, dhe i cili me lavdinė e vet, ka nėnshtruar shumė njerėz krenarė, shumė njerėz tė mėdhenj i janė pėrulur. Ai, me fuqinė e vet, arrin ē'tė dojė"

"Lavdi Allahut, i cili, sa herė qė e thėrras, me pėrgjigjet dhe mė plotėson ēdo mungesė ndėrkohė qė unė i kundėrvihem, qė mė shton tė mirat ndėrsa unė e falenderoj. Sa dhurata tė bukura mė ka dhenė mua, nga sa gjėra tė frikėshme mė ka shpėtuar, duke mė dhėnė kushedi sa e sa gėzime! Prandaj unė i falem Atij duke e falenderuar dhe e kujtoj duke e madhėruar”.

"Lavdi Allahut, i cili nuk mund tė turpėrohet e as tė denoncohet pėr asgje, dhe tė cilit nuk iu mbyll kurrė porta dhe as e ktheu ndonjėrin mprapsht prej lypsave, dhe as i diziluzionoi kurrė shpresat e tij".

"Lavdi Allahut, i cili qėtėson tė frikėsuarit dhe shpėton tė sinqėrtėt, qė u jep dorėn tė dobėve dhe tė vojturėve, qė lufton mendjemadhėsinė, zhduk mbretėr dhe lė tė qetė tė tjeret".

"Lavdi Allahut, qė thyen e shkatėrro tė mėdhenjtė, qė kupton ata qė ikin e largohen dhe ndėshkon ata qė bėjnė padrejtėsi, qė u pėrgjigjet klithmave tė atyre qė qajnė dhe nevojave tė atyre qė kėrkojnė, qė mbėshtet besimtarėt".

"Lavdi Allahut, qė, nga frika e Tij, tronditen qiej dhe banorėt e tyre, lėkundet toka dhe jeta nė tė,

trazohen detet dhe gjithēka noton nė gjirin e tyre".
"Lavdi Allahut, i cili na udhėheq nė rruge tė drejtė, dhe qė, po tė mos ishtė kjo udhėheqje, nuk do tė ishim udhėhequr nė rrugė tė drej tė"

"Lavdi Allahut, i cili krijon dhe nuk krijohet, qė jep tė mira dhe nuk merr, qė ushqen e nuk ushqehet, qė vdes tė gjallet dhe ngjall tė vdekurit. Ai ėshtė i gjalli qė nuk vdes kurrė. Nė dorė tė Tij ndodhet e mira. Ai mund tė beje ē'tė dojė".

"0 Zot! Bekoje Muhammedin, skllavin Tėnd, dhe tė dėrguarin Tėnd, besnikun Tėnd, tė pastėrtin Tėnd, tė dashurin Tėnd, mė tė zgjedhurin midis krijesave tė Tua, ruajtėsin e sekretit Tėnd, pėrēuesin e Mesazhit Tėnd! Fale atė me faljen mė tė preferuar, mė tė mirė, mė tė bukur, mė tė plotė, mė tė pastėr, mė tė lartė, mė tė kėndėshme, mė tė sinqertė, mė tė ndritėshme e mė tepėr nga sa ke faluar, bekuar, mėshiruar, dashuruar e paqėsuar ndonjė njeri tjetėr nga robėt e Tu, profetėt e tė dėrguarit e Tu si dhe nga njerėzit e Tu me tė zgjedhur nga gjithė ata qė ke nderuar nga krijesat e Tua".

"0 Zot! Bekoe Aliun-Prijėsin e Besimtarėve, mbrojtėsin dhe garantin e tė tė Dėrguarit tė Zotit tė

botėve, skllavin dhe tė nėnshtruarin Tėnd, vėllanė e tė Dėrguarit Tėnd, qė u transmetoi dokumentin Tėnd kijesave tė Tua".
“ O Zot! Beko miken e tij tė pastėr- Fatime Ez-Zahra-ne, zonjėn e grave tė banorėve tė tokes. Beko dy nipėrit e mėshirės dhe dy imamet e rrugės sė drejtė: Hasanin dhe Huseinin, qė janė zotėrinjtė e tė rinjve tė popullit tė parajsės. Bekoi imamet e muslimanėve: Ali Bin EI-Husein, Muhammed El Baker, Xhaafer Es-Sadik, Musa EI-Kadhim, Ali Er-Rida, Muhammed EI-Xhevad, Ali EI-Hadij, Hasan EI-Askerij dhe pasardhėsin e EI-Hadij-ut-imam El-Mehdiun dhe tė gjithė pėrēuesuit e argumenteve tė Tua tek robet e Tu dhe besnikėt e Tu nė vendin Tėnd. Jepu tė gjithė atyre bekime tė shumta dhe tė pėrhershme".

"0 Zot! Bekoe zbatuesin e urdhėrit Tėnd tė shpresuar dhe tė drejtin e pritshėm, fshihe atė me anėn e engjėve tė Tu tė afėrt, jepi atij mbėshtetje e ndihmė me frymėn e shenjtė: 0 Zot i botėve!"

"0 Zot! Bėje atė propogandues tė Librit Tėnd dhe mbrojtės tė fesė Tėnde, bėje pasardhės mbi tokė ashtu siē bėre tė tjerėt para tij, mundėsoja atij detyrėn qė patė kėnaqėsinė t’ia ngarkosh. ēliroje atė nga frika dhe jepi sigurinė qė tė ti adhurojė e tė tė mos bėjė shok askėnd. 0 Zot! Pėrforcoje atė dhe pėrforcoju me tė, ndihmoje atė qė tė tė ngadhėnjeje Ty, jepi atij njė mbėshtetje tė dashur dhe njė hapje tė lehtė e tė suksesėshme, jepi atij fuqi fitimtare prej vetės Tėnde. 0 Zot! Pastroje me anėn e tij fenė Tėnde dhe porositė e mesimet e tė tė Dėrguarit Tėnd, me qėllim qė asgjė nga e drejta tė mos humbase dhe as t'u fshihet krijesave tė Tua"

"O Zot! Ne duam prej Teje njė shtet bujar, i cili tė forcojė fenė islame dhe shtetasit e vet dhe tė mposhtė hipokrizinė dhe hipokritėt; njė shtet qė tė na bėjė neve propogandues tė nėnshtrimit ndaj Teje dhe udhėheqjes nė rrugėn Tėnde, tė na japė me tė mirat dhe nderet e kėsaj botė dhe tė botės sė pėrtejme"

"0 Zot! Tė vertėtėn qė na e mėsove po e mbrojmė dhe ēfare nuk mundem tė realizonim prej saj e dimė"

"0 Zot! Na bashko sė bashku nė emėr tė sė drejtės dhe mbyll tė ēarat nė radhėt tona, vendos midis nėsh rregull, rrite numurin tonė dhe ktheje nė krenari poshtrimin tonė. Pasuroi me tė drejtėn familjet tona, na e hiq me anėn e saj gjobėn, lehtėsoje me tė varfėrinė tonė, zbardh me tė fytyrat tona, lidh me tė familjet tona, realizo me tė kėrkesat tona dhe premtimet tona,jepu pėrgjigje pozitive lutjeve tona, na plotėso me tė sa mė tėpėr prej dėshirave tona. 0 mė i miri pegjegjės dhe me bujari shpėrblyes: Na i shėndosh me tė gj[b]Lutje tė nėtėve tė Ramazanit[/b] Okiet tona dhe na hiq andej zemėrimin dhe urrejtjen, na drejto me tė nė rrugė tė drejtė, nė kushtet kur ka shumė mosmarrėveshje e kontradikta nė lidhje me kuptimin e sė drejtės. Me urdhėrin Tėnd, Ti e drejton nė rrugė tė mbarė kėdo qė dėshiron, prandaj na jep fitoren kundėr armikut Tėnd dhe armikut tonė. Ajo ėshtė e drejta e sigurtė"."0 Zot! Nė tė ankohemi Ty pėr humbjen e profetit tonė, pėr mungesėn e imamit tonė, pėr numėrin tonė tė vogėl dhe numėrin e madh tė armikut tonė, pėr konfuzionin dhe grindjet e shumta nė radhėt tona dhe pėr kundėrvėnien e kohės kunder nėsh. 0 Zot! Bekoe Muhammedin dhe na ndihmo nė tė gjithėve nė lidhje me sa mė sipėr, dukė na dhėnė fitoren e shpejtė, duke na zbuluar dėmet, duke na afruar fitoret dhe duke nxjerrė nė pah fuqinė e sė drejtės. Nė shenjė tė mirėsisė Tėnde, na vesh me fuqinė Tėnde, me mėshirėn Tėnde, 0 Mėshirues i Mėshiruesve!"

Pastaj thuaj atė qė siē tregohet e thoshte Imam Es-Sadlku (a):
“Zot! Unė tė lutem Ty sepse je i plotfuqishėm dhe i giithė ēka mundshėm qė brenda mundėsisė sė urdhėrit Tėnd tė urtė dhe tė vendimit Tėnd qė as kundėrshtohet e as ndryshohet, tė mė shkruash mua nė radhen e pelegrinėve tė EI-Haxhxhit nė Qabe, qė, i mbare qoftė haxhillėku i tyre, i falenderuar qoftė qėllimi i tyre, tė falura qofshin mėkatet e tyre, tė larguara qofshin tė kėqijat e tyre. Po ashtu tė lutėm, qė, nga sa vendos e ke mundėsi, tė zgjatėsh jetėn time e tė me shtosh tė mirat, tė mė bėsh ngaata qė tė ndihmojnė nė fitoren Tėnde dhe tė mos mė zėvendėsosh me ndonjė tjetėr."

_________________
.....AC.....
[b]Lutje tė nėtėve tė Ramazanit[/b] Brusliyd5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://bregu-2.albanianforum.net
 
[b]Lutje tė nėtėve tė Ramazanit[/b]
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Feja Islame-
Kėrce tek: