Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Haxhi dhe vlera e tij

Shko poshtė 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Haxhi dhe vlera e tij Empty
MesazhTitulli: Haxhi dhe vlera e tij   Haxhi dhe vlera e tij Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 12:27 am

Haxhi dhe vlera e tij
Haxhxhi ėshtė shtyllė prej shtyllave tė Islamit, ėshtė obligim i prerė pėr secilin musliman qė ka mundėsi ta kryej, ėshtė vepėr me vlerė tė madhe dhe vepėr nė tė cilėn ka shumė kėshilla dhe mėsime.Njeriu tė cilit All-llahu i ka dhėnė pasuri, nuk duhet ta lėjė pas shpine kėtė ibadet, sepse dobitė dhe dhuratat qė i fiton muslimani nga ky ibadet janė tė shumta.


Ai i cili e mohon kėtė ibadet del prej gjirit islam dhe largohet nga xhemati i muslimanėve.

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:وَأَذَانٌ مِنْ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى النَّاسِ يَوْمَ الْحَجِّ الْأَكْبَرِ أَنَّ اللَّهَ بَرِيءٌ مِنْ الْمُشْرِكِينَ وَرَسُولُهُ فَإِنْ تُبْتُمْ فَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَإِنْ تَوَلَّيْتُمْ فَاعْلَمُوا أَنَّكُمْ غَيْرُ مُعْجِزِي اللَّهِ وَبَشِّرْ الَّذِينَ كَفَرُوا بِعَذَابٍ أَلِيمٍ(3)"Dhe (ky ėshtė) njė kumtim nga All-llahu dhe i dėrguari i Tij, drejtuar gjithė njerėzve nė ditėn e haxhit tė madh, se All-llahu ėshtė tėrhequr prej (marrėveshjes sė) idhujtarėve, e njėkohėsisht edhe i dėrguari i Tij. Po, nėse pendoheni, do tė jetė mė mirė pėr ju, e nėse ia ktheni shpinėn (rrugės sė drejtė), ta dini se nuk mund t'i shpėtoni (ndjekjes sė) All-llahut. E, ti pėrgėzoji ata qė mohuan me njė dėnim tė padurueshėm".

_________________
.....AC.....
Haxhi dhe vlera e tij Brusliyd5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://bregu-2.albanianforum.net
 
Haxhi dhe vlera e tij
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Feja Islame-
Kėrce tek: