Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Obligimi i agjerimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Obligimi i agjerimit Empty
MesazhTitulli: Obligimi i agjerimit   Obligimi i agjerimit Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 12:30 am

Obligimi i agjerimit

--------------------------------------------------------------------------------

e gjithe muslimanet pajtohen se agjerimi i Ramazanit eshte obligim (farz) ne baze te ajetit:

"(Ato dite te numuruara jane) Muaji i Ramazanit qe ne te (filloi te) shpallet Kur'ani qe eshte udherrefyes per njerezit,sqarues i rruges se drejte dhe dallues (i se vertetes nga genjeshtra). E kush perjeton prej jush kete muaj, le te agjeroje…" (El-Bekare: 185)

Obligimi eshte edhe sipas hadithit te Muhamedit a.s.:" "Islami u ngrit mbi pese (shtylla): 1. Deshmise se nuk ka Zot tjeter pervec All-llahut dhe se Muhamesi eshte i derguar i Tij; 2. Faljes se namazit; 3. Dhenies se zekatit; 4. Agjerimit te Ramazanit; 5. Haxhit per ate qe ka mundesi."

_________________
.....AC.....
Obligimi i agjerimit Brusliyd5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://bregu-2.albanianforum.net
 
Obligimi i agjerimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Feja Islame-
Kėrce tek: