Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ngjarje tė pavdekshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Ngjarje tė pavdekshme Empty
MesazhTitulli: Ngjarje tė pavdekshme   Ngjarje tė pavdekshme Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 12:33 am

Ngjarje tė pavdekshme

--------------------------------------------------------------------------------

Muaji i Ramazanit ėshtė muaji i pendesės, i adhurimit dhe i ndreqjes sė shpirtėrave. Ai ėshtė gjithashtu muaji i punės, i pėrpjekjeve dhe i begatisė, muaji i ngjarjeve dhe i rasteve tė mėdha e tė paharrueshme. Nė kėtė muaj tė bekuar vjen Nata e Kadrit, qė shėnon fillimin e vitit tė vIerėsimit tė veprimeve dhe sjelljeve. Nė kėtė natė veēohet ēdo vepėr e urtü: pėrcaktohen vlerat e Ido robi, pėrcaktohen fatet dhe tė mirat qė i ka caktuar atij Zoti, me njė fjalė pėrcaktohet e ardhmja e tij.
Kėte Natė Kurani i Shenjtė e prėshkruan si vijon.
"Nata e Kadrit ėshtė mė e rėndėsishme se njė mijė muaj. Me lejen e Zotit tė tyre (atė Natė) zbresin engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) pėr secilėn ēėshtje. Ajo (qė pėrcakton Zotin) ėshtė paqe deri nė agim tė mėngjezit".

Suratu EI-Kadr, ajetet 3-5

Ajo ėshtė gjithashtu nata qė i Madhėrishmi e pėrshkruan si mė poshtė: "Ne e zbritėn atė nė njė natė tė bekuar (ne natėn e bekuar tė Kadrit). Ne dėshiruam t'u tėrheqim vėrejtjen, e njerėzit tė jenė tė gatshėm. Nė atė (natė) zgjidhet ēdo ēėshtje nė mėnyrė tė prerė. Urdhėr i pėrcaktuar nga vetėNe. S'ka dyshim se ne dėrguam tė dėrguar".
Suratu Ed-Duhane, ajetet 3-5.
Imam EI-Bakri(a) pėr kėtė natė tė bekuar ka thėnė "Nata e Kadrit eshtė fillimi dhe fundi i viti“.
Kurse sipas shokut tė tij-Muhammed Bin Ali Bin EI-Husein, Imam EI-Bakri, duke iu pėrgigjur njė pyetjeje qė bei ai lidhur me atė qė ka thėnė Allahu Azza ue Xhel'le: "Nė e zbritėn atė nė nje natė tė bekuar", tha: "Po. Ajo eshtė Nata e Kadrit. E tillė ėshtė ajo ēdo vit, nė muajin e Ramazanit, nė dhjetėditėshin e fundit tė tij. Kurani ka zbritur pikerisht Natėn e Kadrit. Zoti i Madhėrishėm ka thėnė: "Nė ketė Natė zgiidhet ēdo veper e urtė". Kjo do tė thotė se Natėn e Kadrit bėhet vlerėsimi i ēdo gjėje. Atė vit, si dhe ēdo vit para tij, e mira dhe e keqja, nėnshtrimi dhe kundėrshtimi ndaj Zotit, lindja dhe vdekja, humbja apo begatia zhvillohen e ndodhin ashtu siē pėrcaktohen natėn e Kadrit, pa as me tė voglin ndryshim. Ato zhvillohen sipas dėshirės dhe urdhėrit tė Allahut azza ue xhel'le".
Pas kėsaj Muhammed Bin Ali EI-Husein e pyeti prėsėri: "The se nata e Kadrit ėshtė mė e rėndėsishme se njė mije muaj, si ta kuptoj unė ketė?". Dhe Imam EI -Bakri (a) u pėrgjigj: "Vepra e mirė dhe e dobishme nė kėtė muaj si faljet, dhėnia e zekatit dhe punėt e tjera tė mira janė me tė vIelfėshme se punėt e mira e tė dobishme tė kryera gjatė 1000 muajve, ku nuk ka natė tė Kadrit. Dhe nėse Allahu i Lartė dhe i Bekuar nuk do t'ua shtontė ato besimtarėve, ata nuk do ta kuptonin dot se si Allahu na shton atyre begatitė“.
Ishtė pėr kėtė qė Resulullahu (S) e caktontė dhjetėditėshin e fundit tė muajit tė Ramazanit pėr tė shtuar pėrkushtimin nė adhurim, i shtontė zellin dhe pėrpjekjet, siē e parmė edhe nė tregimin e Imam Es-Sadikut (a) qė thoshtė:
"Resulullahu (S), kur hyntė dhjeėtditėshi i fundit (i Ramazanit) mobilizohej akoma mė tej e bėhej me kėmbėngulės, evitontė komplet gratė dhe e gdhintė tėrė natėn duke iu pėrkushtuar vetėm adhurimit"
Kėto janė hiret e kėtij muaji, qė ėshtė njė ndėr rastėt e mėdha qė ka vlerėsuar Allahu i Madhėrishėm.
Njė nga imamet e Ehli Bejtit (a) u pyet pėr Natėn e Kadrit dhė ai u pėrgjigj:
"Atė Natė zbresin engjejt dhe Libri nė qiellin e kėsaj botė. Atė Natė shkruhet gjithēka do tė bėjė urdhėr gjatė vitit, gjithēka qė do tė godasė robtė. Urdheri i Tij ėshtė i prere. ēdo gjė varet nga dėshira e Tij: jep e afron ē'tė dojė dhe vonon ē'tė dojė, fshin ē'do gjė ose e le siē ėshtė. Ai posedon kryelibrin"
Nė kėtė muaj tė bekuar i zbriti Kurani i shenjtė Resulullahut (S) besnik-Muhammedit (S). Po nė kėtė muaj u kanė zbritur librat e mėdhenj qiellorė tė gjithė profetėve tė tjerė (a).
Tregohet pėr Imam Es-Sadikun (a) tė ketė thėnė:
"Tėurati zbriti 6 ditė pasi hyri muaji i Ramazanit, Ungjilli me 12 tė muajit tė Ramazanit, Zeburi me 18 tė Ramazanit dhe Kurani Natėn e Kadrit"
Nė kėtė muaj vdiq gruaja e Resulullahut (S), e para qė e ndoqi pas dhe qė i besoi, nėna e pasardhėsve tė parė tė pastėr -*HADIXHEJA e Madhe, pėr tė cilėn Resulullahu (S), nė njė bisedė me gruan e tij Aishen, ka thėnė.
"Allahu mė bėri tė shoh vetėm tė mira prej tij. Ajo ishtė nėna e fėmijėve tė mi, ishtė zonja e shtėpise. Ajo mė besoi nė njė kohė, kur njerėzit mė quanin gėnjeshtar e mė pėrgėnjeshtronin, mė mbėshteti me pasurinė e saj nė nje kohė kur njerezit mė privuan nga pasuria. Ajo mė dha djalin….”
Nė kėtė muaj vdiq Abu Talibi, xhaxhai i Resullullahut (S), qė ishtė mbrojtėsi i tij dhe mbrojtės 1 thirrjes sė tij nė fenė islame, pėr tė cilin Resulullahu (S) ka thėnė:
"Ajo qe urrejta mė shumė dhe qė e fituan kurejshet ishtė vdekja e Abu Talibit"
Ai vdiq mė 10 tė Ramazanit. Humbja e Abu Tallbit dhe e Hadixhes patėn njė ndikim tė madh nė shpirtin e Resulullahut (S). Ajo e pezmatoi atė shume dhe i krijoi ndjenjėn e njė ndarjeje tė dhimbėshme sa qė e quajti atė vit si "vitin e pezmit tė madh".
Mė 15 tė Ramazanit tė bekuar lindi Imam Hasan Bin Ali (a) nipi i Resulullahut (S) dhe njeri prej anėtarėve tė Ehli Bejtit (a), pastėrtinė e tė cilėve, afėrsinė, dashurinė e besnikėrinė e tyre e ka dėshmuar vetė Kurani i shenjtė dhe sunėt (mėsimet dhe thėniet e Profet Muhammedit (S) tė cilėt kanė porositur pėr ndjekjen e shembullit tė tyre, paqa qoftė mbi ta.
Resulullahu (S) ka thėnė: "Hasani dhe Huseini janė zotėrinjtė e tė rinjve tė Ehli Bejtit"
Po ashtu ai ka thėnė:"Hasani dhe Huseini mbetėn dy imamė edhe nė tė gjalle edhe nė tė vdekur".
Nė kėtė muaj, mė 17 tė Rarnazanit tė vitit tė dytė tė Hixhrit, ndodhi betėja e Bedrit, betėja e shenjtė e Kuranit. Nė atė ditė u realizua fitorja e rrugės sė drejtė dhe e besimit kundėr tė pafeve dhe humbjes nė errėsire; historia njerėzore filloi ecjen nė njė drejtim tė ri-nė drejtimin e vijės sė profeteve (a).
Nė kėtė muaj tė shenjtė kombi islam u pllakos nga fatkeqėsia e humbjes se njėrit prej personalitėtėve mė tė mėdha islame, burrit tė parė besimtar, mbajtėsit tė flamurit tė Resulullahut (S) dhe njeriut me tė dashur tė zernrės sė tij‑Imam Ali Bin Ebi Talibi (a). Krimin e shėmtuar tė vrasjes se tij e kreu njėri prej krerėve tė Kharixhitėve-Abdurahman Bin Mulxhim, i cili e goditi atė kur ishte duke falur namazin e mengjezit nė altarin e tij, nė krye tė muslimanėve nė xhaminė e Kufes, me 19 tė muajit tė Ramazanit tė vitit tė 40 tė Hixhrit. Tre ditė vazhduan pėrpjekjet pėr sherimin e plagėve qė mori, por sė fundi nuk shpėtoi dot dhe iu dorėzua vdekjes, duke rėnė dėshmor mė 21 tė kėtij muaji.
Nė ketė muaj tė bekuar Zoti i Madhėrishėm i bėri tė mundur Profetit Muhammed (S) hapjen madhėshtorehyrjen nė Mekkė, pa luftė e gjakderdhje. Rezultat i kėsaj ishtė nėnshtrimi i idhujtarėve dhe shkatėrrimi i idhujve. Qabja u ēliruar nga idhujtaria dhe degjenerimi. Ra kalaja e idhujtarisė dhe e armiqėsisė ndaj Islamit. Dhe kjo mė 21 tė muajit tė Ramazanit, nė vitin e 8-tė tė Hixhrit.
Kur mėsojmė se ky muaj ėshtė i mbushur me ngjarje tė shėnuara apo me ritė e veprime tė tjera fetare islame, duhet tė kujdesemi pėr kremtimin e tyre, duke festuar, etj., me qėllim qė t'ua bėjmė sa mė tė qartė muslimanėve madhėshtinė dhe rendėsinė e tyre historike pėr Islamin dhe jetėn tonė aktuale. Sidomos duhet tė nxjerrim prej tyre mėsime edhe pėr tė propaganduar sa mė mirė Islamin. Nė kėtė muaj nė duhet tė krijojmė njė atmosferė me tė vėrtetė islame, qė tė ngjallė shenjtėri nė shpirtėrat e njerėzve. Nė duhet tė ruajme shenjtėrinė e ketij muaji, tė mos lejojmė askend t'i shkaktojė keq atij, duke ngrenė haptazi apo duke u talluar me ritėt e tij fetare. Po ashtu ėshtė detyra jonė tė ndihmojmė prė kremtimin e kėtyre ritėve, pėr thellimin e kuptinit tė tyre, pėr ngulitjen e tyre nė mendjet dhe shpirtėrat e besimtarėve.

_________________
.....AC.....
Ngjarje tė pavdekshme Brusliyd5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://bregu-2.albanianforum.net
 
Ngjarje tė pavdekshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Feja Islame-
Kėrce tek: