Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Falja dhe lėmosha

Shko poshtė 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Falja dhe lėmosha Empty
MesazhTitulli: Falja dhe lėmosha   Falja dhe lėmosha Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 12:34 am

Falja dhe lėmosha

--------------------------------------------------------------------------------

Falja dhe lėmosha kanė gjithashtu ndikim nė edukimin e vetvetes e ndreqjen e shoqėrisė, nė lidhjen dhe afrimin me Zotin e Madhėrishėm, nė pastrimin e ndėrgjegjes dhe edukimin e ndjenjave tė pastėrta.
Ka shumė biseda e tregime tė Resulullahut (S) dhe tė anėtarėve tė Familjes sė tij (a) qė i ftojnė muslimanėt tė falen e tė japin lėmoshė gjatė ketij muaji dhe qė tregojnė se sa tė preferueshėm janė faljet e dhėnia e lėmoshave qė kryejnė robet nė kėtė muaj nė krahasim me muajt e tjerė tė vitit. Prandaj duhet tė shfrytėzohet ky rast dhe ky muaj tė bėhet muaji i sa mė shumė faljeve dhe i sa mė shumė lėmoshave, muaji i lutjes pėr faljen e mekatėve tek Allahu dhe i kujtimit tė Tij. Ne duhet ta shfrytėzojmė kėtė kohė pėr tė zėvendėsuar tė gjitha ato falje qė nuk kemi qenė nė gjendje t'i bėnim nė tė shkuaren, apo pėr t'u falur nė vėnd tė prindėrve tanė apo tė tė afėrmeve tanė qė kanė vdekur. Po ashtu njė preferencė tė veēantė dhe njė vlerė tė madhe pėr Allahun e Madhėrishėrn ka nė ketė muaj falja vullnetare, domethėnė, falja plus asaj qė eshtė obligim. Pėr kėtė Resulullahu (S) ka thėnė:
"Kush nė ketė muaj bėn falje suplementare, atij Allahu i shkruan faljen nga zjarri (i ferrit). Kush kryen vetėm obligimin, atij i konsiderohet kjo sevap i barabartė me kryerjen e 70 obligimeve tė kryera gjatė muajve tė tjerė. Ndėrsa kush e shton faljen, Allahu do t’ia rėndojė peshoren ditėn, kur peshoret lehtėsohen. (Ditėn e Gjykimit).
Nga imamet e Ehli Bejtit (a) tregohet:
"Resulullahu (S), kur hyntė muaji i Ramazanit, lirontė tė gjithė robėrit e luftės dhe u jeptė lėmoshė gjithė atyre qė i kėrkonin"
Imam Es-Sadiku(a)tregon se Iam Ali Bin EI-Husein(a) ēdo vit, natėn efundit tė muajit tė Ramazanit, lirontė 20 robėr a mė shumė, duke i shpėtuar nga skllavėria.
Ramazani ėshtė muaji i lirisė dhe i ēirimit nga sklIaveria, muaji i vėnies nėn kontroll tė dėshirave dhe lakmive, qė tė shpien nė kundėrvėnie ndaj Zotit.
Imami Es-Sadiku (a) ka thėnė:
"Resulullahu (S), kur hyntė dhjetėditėshi i fundit (I Ramazanit), mobilizohej akoma mė shumė e bėhej mė kėmbėnggulės, evitonte komplet gratė dhe e gdhinte tėrė, natėn duke iu pėrkushtuar vetėm adhuriMit".
Le tė jetė Resulullahu (S) njė shembull pėr tė gjithė neve dhe le tė ecim nė kėtė shembull, le ta bėjmė kėtė muaj sa mė tė begatshėm, duke e kthver nė njė muaj tė vertėtė adhurimi e afrimi drejt Allahut, rnuaj tė pastėrtisė sė shpirtėrave dhe tė zernrave tona.

_________________
.....AC.....
Falja dhe lėmosha Brusliyd5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://bregu-2.albanianforum.net
 
Falja dhe lėmosha
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Feja Islame-
Kėrce tek: