Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shkruar per ILIADAN dhe ODISEN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>

Male Numri i postimeve : 86
Age : 27
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Shkruar per ILIADAN dhe ODISEN Empty
MesazhTitulli: Shkruar per ILIADAN dhe ODISEN   Shkruar per ILIADAN dhe ODISEN Icon_minitimeSat Sep 08, 2007 3:49 pm

Shkruar per ILIADAN dhe ODISEN


lexojeni se eshte interesante
Gjuha me tė cilėn janė shkruajtur veprat origjinale Iliada dhe Odisea tė Homerit ka qenė SHQIPJA. Disa tė dhėna pėr kėtė janė tek libri me autor Aristidh P. Kola, Arvanitasit dhe prejardhja e grekėrve, Sh. B. 55, Tiranė, 2002; faqe 171-173.

Nr. Shqip - Homerike Bizantine - (Greqishtja e sotme)
1. Ai qė nėm, nėm (folje) Neme-sis, neme-sao Katara
2. Anda, ėnda- Andha-no Efkharistisi
3. Arė, ara- Arura Horįfi
4. Bashkė ec- Vask ithi Porevume
5. Dera- Thira Porta
6. Deti Theti-s Thalasa
7. Dhe, dheu (tokė)- Jea, dhor, dha Ji
8. Dor-ė, dor-a- Ekedeka-dor-o Qheri
9. Dru- Dris, drimos, driti Ksilo
10. Edhe, dhe- Idhe, te Qe
11. Elbė, elbi Alfiton Krithari
12. Enė (veshje) Enimi Ruho
13. Errėt, errėsirė- Ere-vos Skotos
14. Ethe (kam ethe)- Ethir, ethae Piretos
15. Flas- Flio, fliarae Milao, omilae
16. Fryma, frima (dial. j.)- Frimao Fisima
17. Hedh- Heo Rhino, tinazo, sio
18. Heq (helkj = tėrheq) Elko Travae
19. Iki, ike- Iko Fevgo
20. Kale, kali Kelis-tos įlogo
21. Kall (djeg) Kileo Qeo
22. Korr- Kiro Thiro
23. Krua, kroi- Krunos Vrisi
24. Krye, krie- Krithen, ******* Qefali
25. Lehem (lind)- Leho, lohia Jenieme
26. Lepur- Leporis Lagaes
27. Lesh- Lasios Malå
28. Lig (i lig)- Lig-ios, lig-aes Adhinatos
29. Loz, ljoz (arbėrisht) Lizo Pezo
30. Lutem Litome Parakalae
31. Marr, mar Mar-pto Perno
32. Marrė (i marrė) Margos Trelaes
33. Mė duket Dhokei mi Nomizo
34. Mend, mendoj Mendohem Medhome Sqeftome, nus
35. Mėri, mėni (dial. v.) Minis Thimos
36. Mi, miu Mis Pondå*******
37. Mjeshtėr Mistor Tehnitis
38. Mjet Mitos Nima hondrae
39. Ndaj, daj (dial. v.) Dheo, deo Horizon
40. Ne (neve) Noi Emis
41. Nisem Nisome Ksqinae
42. Nuk Ni uk Dhen
43. Nuse Nisos, nios Nifi
44. Para (pėrpara) Paros Mbrostį
45. Pėr ty Par ti Ja sena
46. Pėr-hapa, pėr-hapsh Apsh, aps Piso
47. Punė, puna Ponos Dhuliį
48. Qas, kias Qio, kio Simono
49. Qen, qeni Qion Sqilos
50. Re, retė Rea (perėndia e reve) Sinefo
51. Rrah Rahso, raso Dherno, htipae
52. Rri (qėndroj) e-ri-dhome Kathome
53. Rronjė (rroj, jetoj) Rronio, rronimi Zo, akmazo
54. Ruaj, rojtar Rrio, rritor Filįso
55. Shkel Skel-os Patio, patae
56. Shkop Skipon, skiptro Ravdhi
57. Sy O-se Mįti
58. Tata, ati, i jati Tata, ata, jetas Pateras
59. Ter (thaj) Ter-so Stegnaeno
60. Thėrres, thrres, thrras Threo, throos Fonazo
61. Torrė Tornoo Jiro
62. Udhė, udha Udhos Dhromos
63. Vanė (shkuan) Van Pigan
64. Vend, ved Ved-os, vedh-os Edhafos, topos
65. Verė (stina e Verės) Vear Kaloqeri
66. Vesa, versa Versi Dhrosos
67. Vesh, vishem Ves-this, vesnimi Forae, forįo
68. Zien Zei Vrazi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://bregu-2.albanianforum.net
 
Shkruar per ILIADAN dhe ODISEN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Letėrsia-
Kėrce tek: