Bregu I Diellit 2 Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Mir Se Vini Ne Forumin Ton
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>


Male Numri i postimeve : 86
Age : 29
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Empty
MesazhTitulli: Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant   Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Icon_minitimeTue Sep 25, 2007 11:17 pm

Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Ujedjegiecs1Njė shkencėtar amerikan i cili merret me hulumtimin e kancerit, ka gjetur mėnyrėn si tė ndez ujin e kripur, qė kimistėt qysh tash kanė filluar ta thėrrasin zbulimin shekullit mbi njohurinė e ujit.

Ky zbulim ėshtė veēanėrisht i rėndėsishėm pėr shkak tė mundėsisė qė uji i kripur, gjėja mė e shpėrndarė nė krejt planetin tonė, tė shfrytėzohet si karburant. Tash shkencėtarėt duhet tė zbulojnė nėse energjia qė fitohet nga djegia e hidrogjenit mund te jetė e mjaftueshme pėr futjen nė lėvizje tė automjeteve apo makinerive tjera tė rėnda.

John Kanzius ka ardhur deri tek zbulimi krejt rastėsisht, kur ka tentuar tė ēkripojė ujin e detit me gjenerator tė frekuencave radiologjike, tė cilin ai e ka krijuar pėr terapi tė kancerit. Ai ka zbuluar se, uji i detit do tė mund tė digjet nėse i ekspozohet frekuencave tė caktuara radiologjike.
Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Ujedjegie1yr8
Kėtė zbulim e ka vėrtetuar Rustum Roy, kimist nga Pennsylvania University. Frekuencat radiologjike dobėsojnė lidhjet nė mes tė elementeve tė cilat pėrbėjnė ujin e kripur dhe vjen deri tek lirimi i hidrogjenit. Nė momentin qė ndizet, hidrogjeni do tė digjet derisa ai tė jetė i ekspozuar frekuencave.

Kėtė javė, Roy do tė takohet me zyrtarėt e ministrive amerikane tė energjisė dhe mbrojtjes qė tė merr mjete pėr zhvillim tė mėtutjeshėm tė zbulimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://bregu-2.albanianforum.net
AlcO 'Holi[C]
Moderator
Moderator
AlcO 'Holi[C]


Male Numri i postimeve : 126
Age : 30
Location : I\'bregut
Job/hobbies : Sen Veq neY
Humor : Tu NeyTT.
Registration date : 20/09/2007

Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Empty
MesazhTitulli: Re: Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant   Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Icon_minitimeWed Sep 26, 2007 12:24 am

Amir a pe provojm qit sen...N<>R
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bregu-2.albanianforum.net
<>AMMIR<>
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
<>AMMIR<>


Male Numri i postimeve : 86
Age : 29
Location : Prishtina
Humor : jeta Palishje
Registration date : 03/09/2007

amir
amir amir: ammir_kr@hotmail.com

Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Empty
MesazhTitulli: Re: Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant   Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Icon_minitimeWed Sep 26, 2007 10:47 am

popo pe provojm ku te del .....A<>C.....

_________________
.....AC.....
Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Brusliyd5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://bregu-2.albanianforum.net
Sponsored content

Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Empty
MesazhTitulli: Re: Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant   Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bregu I Diellit 2 Forum :: Diskutime :: Shkenca-
Kėrce tek: